Jdi na obsah Jdi na menu

  Vážení přátelé veteráni !
I když vím,že vás to nezajímá,příkládám názor odborníka na techniku pádlování dorostenky na videu které jsem vám pouštěl pořád dokola. Popisované chyby sedí jako ulité na celou naší posádku bez vyjímky.Síly v našem věku více nezískáme,ale trošku vylepšit efektivitu záběru by se při trošce dobré vůle dalo.Chtělo by to pouze přestat si myslet, že já pádluji dobře,nebo dokonce nejlépe. Tak čtěte a uvažujte a jěště několikrát prohlédněte video na našich stránkách a přiložené obrázky:

Dokonce až toto video, víceméně náhodou mne přivedlo na "vyřešení" chyby, proč někteří, i když se snaží, mají už pádlo "podseknuté" již na začátku tažení dozadu. Strčí rameno tažné paže sice při nápřahu "ideálně" dopředu, ale hned po zasazení to přetočení, tu rotaci zruší!!!! Když se tedy díváme a nejen na naši posádku, jak před startem skoro všichni mají paže vepředu, někteří leží i na bortu, tedy i tělo poklesne a potom vidíme průběh toho záběru, tak i některý laik žasne (kam se ten ideální nápřah poděl) a všichni "odborníci se diví", i když by neměli. Měli by vědět, že to tak je a čím to tak je. Takže až dnes se zařazuji mezi odborníky :-)))))))))) a určitě ne naposled, tedy co se týká poznání PŘÍČINY chyby.
To podseknutí se dá bez problému vysvětlit pomocí fyziky rozkladem sil a pomocí matematiky i přesně spočítat. Např. úhel 80 st. je 5 % ztrát!!!

Ta druhá věc, zatahování pádla dozadu a pokles horní paže a ruky, které jdou obvykle "ruku v ruce" a často na našem draku a které mne upozornily na ostatní chyby jako první je nešvar, který přesně neumím spočítat, protože tam hraje více faktorů.
Část síly, který dotyčná(í) stále ještě na pádlo vynakládá(ají), důkazem toho je, že vytahuje pádlo z vody i s větším množstvím vody na listu a ve vzduchu, má ztrátu více než 50 %, možná i 70 %. Kolik síly kdo zde vynakládá oproti tažení na začátku záběru těžko říci. Když se u nás na některé jednotlivce dívám jak usilovně se do toho pádla, již ve špatné poloze opírají, tipl bych si cca 70 %.
Někteří už možná pouze 10 - 30 %. Každopádně, ale pádlo vzadu ve vodě, i u těch druhých bez usilovného snažení, dle mne, loď spíše už brzdí. Kolik a u koho nejsem schopen odhadnou, museli bychom udělat hodně pokusů. "Basta a fidli" pádlo vzadu nemá co dělat!

To že ta dotyčná ale pádlovat umí, mimo ostatních "základních příznaků", je vidět i na tom, že v zadní, tedy sice špatné poloze, skoro neohýbá loket spodní paže a to je dobře. Buďto si to tedy uvědomuje, že pohyb vychází vždy ze zad a tedy i ramene, nebo ji to někdo naučil, nebo oboje. :-)

Myslím, že je dobré vědět proč se co při pádlování dělá, protože potom se dá odstranit příčina
.
 

     

 nejčaastější chyby které děláme.
1) S díváním se před sebe se to nesmí moc přehánět, pak se snadno rozhodí motorika a nevzejde Vám z toho potřebná rotace trupu.
2) Zakřivení zad při zanoření, způsobí nezpevněný tah, hlava Vám padne a celé je to pak velká neefektivní dřina.
3) Ohnutí horního lokte Ve snaze dostat pádlo co nejdále. Tím pádlo nezanoříte v potřebném úhlu a vodu táhnete na začátku záběru ke dnu místo podél lodi.
4) Zakřivení horní části páteře vzniká nejčastěji důsledkem bodu 2. během vlastního záběru a může Vás pak i pěkně zdravotně potrápit
5) Krčení spodního lokte před koncem záběru ve snaze vyndat pádlo z vody. Pak to vypadá jako když jede parní vlak.
6) Podobně jako bod 3, kdy se snažíte dostat pádlo co nejdále na úkor rotace pokrčením horního lokte.

 

Ahoj,

přiložený odkaz pomůže jak stávajícím členům, tak zejména nováčkům  k nastudování si techniky pádlování.;-)

http://www.youtube.com/watch?v=j7lRbj3K8c4