Jdi na obsah Jdi na menu

Historie Veteránů

 O začátcích Veteránů Brno

 Současná veteránská posádka se poprve  posadila do dračí lodě 3.srpna   2005,  poté, co kanoistický oddíl Lodních sportů zakoupil zbrusu novou loď. Již na jaře téhož roku mě navrhl u piva tehdejší provozovatel občerstvení na loděnici Dědek Navrátil, abych sehnal 25 lidí, nejlépe bývalých vodáků, že budeme jezdit na dračí lodi, že je to zvláště na závodech velká sranda. Následovalo  nekonečné shánění adres, telefonů, fůra telefonátů a hlavně osobních přesvědčovacích návštěv, no podařilo se. Máme všichni  v živé paměti jaký ohlas a zájem vyvolala naše první jízda po Svratce.3.8.2005-prvni-jizda-2.jpg3.8.2005-prvni-jizda.jpg Desítky známých a rodinných příslušníků se přišli podívat na své kamarády, dědečky i pradědečky jak si poradí s novinkou na brněnské vodě. Myslím, že tolik lidí se při sportovní akci na loděnici LS již dlouho nesešlo. S fotografií, které zachytili naši první jízdu je vidět nadšení a elán, takže pesimistické předpovědi a obavy z toho, že pokud se vůbec sejdeme, bude to naše první a zároveň poslední jízda, se nenaplnily. Při závěrečném posezení jsme dlouho do noci debatovali,  někteří se neviděli téměř 50 let, ale závěrem jsme se všichni shodli, že budeme v ježdění pokračovat a zkusíme si i zazávodit. Po následujících čtyřech tréninkových jízdách jsme 3.září vyrazili do Ostrožské Nové Vsi  pod názvem Oldies Brno na naše první závody.onv-3.9.-2005.jpg Tenkrát se závodilo ještě v rámci mezinárodního mistrovství Moravy v rychlostní kanoistice dorostu a juniorů. Zájem o dračí lodě však byl nesrovnatelně větší a naše posádka se těšila mimořádné pozornosti nejen diváků, ale i rozhlasu a televize, oceňovali náš výkon vzhledem k našemu průměrnému věku 65 let a úctyhodné  hmotnosti celé posádky. Umístění ve vlastním závodě většinu z nás však příliš nepotěšilo. Síly jsme dosud s nikým neměřili, takže mnozí nemohli uvěřit, že nás porazí ženy a na mužské posádky zdaleka nemáme. Na 500 metrů jsme ve finále D nebo E ?  prohráli o špičku lodě s již tehdy suverení posádkou žen WILD of Prag, částečnou útěchou byly další dvě ženské posádky za námi. Dva kilometry jsme skončili poslední díky kolizi na poslední obrátce právě s WILDkami. Přesto naše vystoupení mělo velký ohlas a tak nás pořadatelé zbývajících závodů sezony vehementně zvali k rozšíření jejich startovních polí a hlavně jako raritu. Sezonu jsme v poklidu dojezdili bez závodění až do zámrazu v ustálené sestavě. Podle abecedy uvádím kdo první polosezonu absolvoval:

Císařové Jiří a Tomáš, Datel Dudek Zdeněk, Frank Franta, Gášek Luboš, Hladůvka Jiří, Jakubec, Kachlík Jarda, Kirchner Vojta, Kolář Pedik Zdeněk, Macháček Karel , Maláč Libor, Moráček Mirek, Navrátilová Jana, Navrátil Dědek Jiří, Ostrý Mirek,  Pekárek Zdeněk, Polický Olda, Soukup Fanóš Karel, Ťujík Zdeněk, Vacek Zdeněk a Vlasák Franta.

Zimní přestávka všechny nažhavila a tak již koncem března jsme začali pravidelně každou středu trénovat na sezonu 2006 již pod současným názvem Veteráni Brno. Posádku doplnili Cremonese Leonardo, Chladil Žanek Josef, Fidler Jarda, Jelínek Laďa,Nečas Zdenek, Přikryl Vašek, naopak vypadli Dědek Navrátil a mladík Jakubec. Pro účast v českém poháru se nás zaregistrovalo u asociace dračích lodí 25. Díky Oldovi Polickému se podařilo zajistit od firmy Simost jednotné oblečení a pádla a tak jsme celí v novém a nažhavení  očekávali start v prvním závodě  Českého poháru koncem května v Brně. Na přehradě jsme bojovali  na 200 i 2000m ze všech sil a podle medií statečně, ale na víc než 12 místo to nestačilo. Bohužel  z 12 startujících posádek.

Dalším závodem, který jsme se rozhodli absolvovat bylo první mistrovství České republiky v Ostrožské Nové vsi. K těmto závodům jsem odjížděli tak jako většina moravských posádek po měsíční pauze v tréninku, neboť naše loď padla za oběť žháři před závody ČP v Pardubicích. Mezi soupeři v mistrovských závodech jsme konečně narazili na posádky se kterými jsme svedli více než vyrovnané souboje. Veteráni z Prahy KVAS Oldies nás ve všech jízdách na 200, 500 i 2000m těsně porazili, v semifinálovém závodě se nám však podařilo předjet  posádku znojemského Tornáda. Další závod  Českého poháru na Vranovské přehradě  jsme absolvovali pouze v 16 lidech, v nepříznivém studeném, větrném a deštivém počasí za námi zůstala na 200 i 2000m  posádka Prácheňský Expres. 8 a 9 místo v těchto závodech, slušné bodové ohodnocení a 9 pozice v průběžném hodnocení ČP nás naladili do dalšího závodění, takže jsme nemohli vynechat závěrečné klání ČP konané na veslařském kanále v Račicích. img_0006_1.jpgMezi tím jsme opět delší dobu byli bez zapůjčené lodě, která kolovala mezi různými závody včetně mistrovství Evropy v Praze. Drželi jsme tedy alespoň palce Janě Navrátilové, která startovala  v reprezentační veteránské posádce . Její bronzová medaile nás všechny potěšila a Jana se definitivně rozhodla vyměnit paličku k bubnu za pádlo. V Račicích jsme se opět utkali s omlazenou posádkou KVAS Oldies, kteří nás však na obou tratích 200 i 2000m výrazně porazili. Na ostatní posádky však stejně jako my ani  kvasáci zdaleka nestačili. Přesto nám získané body zajistili celkové 9 místo v Českém poháru z 12 hodnocených posádek.

Během sezony  s námi přestali jezdit z různých důvodů Dudek, Fidler, Hladůvka, Macháček a Císař Jiří, v závěru sezony se naopak přidali Blecha Karel, Horák Jutin Miloš, Němec Jiří, Šiler Josef a Zemanová Marie. img_0024.jpgVelmi příjemné slavnostní předání nové lodě zakoupené z finančního příspěvku magistrátu města Brna,ukončilo věčné tahanice a čekání na zapůjčenou loď. Spravilo nám to v závěru sezony trochu náladu a chuť, neboť i v naší posádce, které prakticky o nic nejde a stále tvrdíme, že jezdíme pro zábavu ,se začaly   vyskytovat dohady a nepříjemnosti. I tak jsme sezonu slavnostně ukončili těsně před vánocemi, samozřejmě že ne na vodě, ale v restauraci img_0017.jpg dvůr, kde jsme nakonec absolvovali celou zimní přípravu na další sezonu pravidelnými setkáními jednou měsíčně. Maximální účast a dobrá nálada  byly zárukou, že i v následujícím roce 2007 nevynecháme soutěžní klání dračích lodí.

Tímto krátkým  vzpomínáním  jsem chtěl jenom našim zesklerotizovaným  mozkům připomenout co již všechno máme za sebou. Takže zatím přeji nejen veteránům, ale všem dragonům jen samé příjemné a veselé zážitky.

 

                                                                                              Pekárek Zd.